Jak ułożyć dobre menu restauracji hotelowej?

Restauracja w hotelu to obecnie norma. Duża część gości wykupuje z pokojem śniadania, a czasem również obiady, kolacje czy obiadokolacje. Nic więc dziwnego, że restauracja stała się jednym z elementów, którzy klienci biorą pod uwagę podczas wyboru idealnego miejsca wypoczynku. Jak ułożyć dobre menu? Mamy dla Ciebie kilka przydatnych rad.

Mały, ale zróżnicowany wybór

Bez względu na to, czy jest to restauracja hotelowa, czy zajazd przy drodze, menu powinno być maksymalnie krótkie. Umieść więc w karcie po 3-5 propozycji każdego typu dania. Dzięki temu kucharz doskonale opanuje menu, zawsze będzie miał przygotowane wszystkie składniki, a potrawy będą smaczne i dopracowane. Jak wybierać dania? Najlepiej, aby menu stworzył szef kuchni zgodnie ze swoją wizją oraz grupą docelową Twojego hotelu. Dania powinny być zróżnicowane pod względem ceny i smaków. Warto uwzględnić również, że gość może być wegetarianinem bądź mieć alergie pokarmowe. Nie zapominaj o dzieciach i specjalnych propozycjach dla nich.

Zawsze świeżo

Klienci bez trudu rozpoznają, czy potrawa została przygotowana na świeżo, czy była kilkukrotnie odgrzewana albo wcześnie mrożona. Restauracja hotelowa musi trzymać wysoki poziom, aby zachęcać klientów do powrotu. Dbaj o to, aby składniki do przygotowania dań były świeże, a potrawy przygotowywane na bieżąco.

Warto także, by menu zmieniało się zgodnie z porami roku. Dobry szef kuchni ułoży je tak, aby w potrawach pojawiały się lokalne przysmaki i sezonowe produkty. Goście na pewno docenią takie rozwiązanie.

Śniadanie królem

Duża część gości decyduje się wyłącznie na wykupienie śniadania. Jest to również najważniejszy posiłek w ciągu dnia, więc to właśnie menu śniadaniowe powinno być królem Twojej restauracji. Zadbaj, aby śniadania były skomponowane tak, by syciły i zachwycały nawet najbardziej wymagające podniebienia. Pomyśl o dobrej wersji wegetariańskiej oraz o śniadaniu typu fit z obniżoną wartością kaloryczną.

Restauracja może stać się wizytówką hotelu, przyciągającą do niego nowych klientów i zdobywającą stałych. Kluczem do sukcesu jest ułożenie dobrego menu.