Restauracja w hotelu — dlaczego to dobry pomysł?

Coraz więcej hoteli decyduje się na otwarcie restauracji. Kosztowność tej inwestycji często hamuje przed podjęciem podobnej decyzji przez innych hotelarzy. Rzeczywiście restauracja wymaga sporych nakładów finansowych, jednak jednocześnie stanowi atrakcyjny wabik na gości hotelowych oraz klientów biznesowych. Zastanawiasz się nad punktem gastronomicznym w swoim hotelu? Pokażemy Ci, dlaczego to dobry pomysł!

Bed and breakfast

Idea bed and breakfast, czyli noclegu połączonego ze śniadaniem, jest coraz bardziej popularna. Często to właśnie taka oferta sprawia, że klienci decydują się zarezerwować pokój. W cenie noclegu otrzymują śniadanie, zazwyczaj w postaci szwedzkiego stołu. To miły gest, a zarazem obecnie już powszechna praktyka, która sprawia, że gość czuje przyjazną atmosferę hotelu. Bed and breakfast może okazać się szczególnie ważne dla klientów biznesowych i przedstawicieli handlowych, którzy wynajmują pokój na jedną noc i jadą dalej w trasę.

Spotkania biznesowe

Restauracja działa nawet wtedy, gdy w hotelu nie masz zbyt wielu gości. Możesz zapraszać do niej okolicznych mieszkańców, tworzyć ciekawe, sezonowe menu. Wysoka ranga restauracji sprawi, że biznesmeni chętnie będą się w niej spotykać. Możliwe jest również organizowanie konferencji i warsztatów. Restauracja będzie Twoim atutem.

Uroczystości okolicznościowe

Podczas organizacji chrzcin, komunii, nie wspominając o weselach, często szukamy restauracji przy hotelu, chociażby dlatego, że można wówczas wynająć pokój dla gości przybyłych z daleka. Restauracja więc będzie idealnym dopełnieniem biznesu hotelarskiego. Dzięki niej zwiększysz swoją konkurencyjność i będziesz oferować organizowanie uroczystości okolicznościowych.

Restauracja hotelowa to bezsprzecznie duża inwestycja, ale jeśli masz możliwość, zastanów się nad jej otwarciem. Poszerzona oferta sprawi, że zyskasz więcej gości i klientów.